Day 11

August 2, 2012

Since I’ve been making my own java chip fraps, I decided now would be a good time to do some cost calculations. I’m curious how much I may or may not be saving by making my own fraps! I won’t bore you with ALL the calculations, but, let’s break it down…
chocolate chips- 11 cents per frap
chocolate sauce- 35 cents per frap
milk (I do about 3/4 cup, half almond milk, half cow milk)- 8 cents cow milk, 20 cents almond milk
xanthan gum- 6 cents per frap
ice- $0

First of all, WOW! WHAT am I going to do when BIg Boy and Little Boy get math homework. Those calculations took me like a half hour!

Aside from that… grand total of….80 cents per frap. Now, that doesn’t include time, but when you figure in gas money, it probably equals out. So, at 4.86 for a Starbucks java chip, I am saving 4.00 a day, 28 dollars a week, etc, etc.

That’s good news!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: